Sõnumite edastamine veenab rohkem naisi läbima emakakaelavähi sõeluuringud

Emakakaelavähi sõeluuringute suurema järgimise eest vastutavad sõnumid, kõned ja automatiseeritud hoiatused. Kokkuvõtteks sai Porto ülikooli rahvatervise instituudi doktoritöö, mis kutsus eksamile 1220 naist vanuses 25–49 eluaastat Porto Ocidentali ja Marão Douro Norte meditsiinikeskustes.

Uuringu autor Firmino Machado selgitab, et traditsiooniliselt saadetakse kutsed “erakirjaga, kus on kirjas isiku nimi, eksami kuupäev ja koht, mis näitab, et seda saab edasi ajakavale panna”.

Arvestades, et ajakava muutmine sõltub isiklikust proaktiivsusest, otsustasid teadlased rakendada kolme strateegiat, et veenda naisi testi sooritama. Seejärel võrreldi tulemusi kontrollrühmaga, kes saatis ainult ühe kirja.

Esimeses strateegias saadeti sõnumid, kõned ja automaatsed hoiatused 605 naisele, kutsudes neid läbi vaatama. Lõpuks sooritas testi 236, 39%. Ainult kirju saatnud 615 naisest läbis sõeluuringud 158, mis vastab 25,7% -le. Lisaks liikmeskonna suurenemisele 13,3% tähendab see strateegia kulude kokkuhoidu.

“Naise kutsumine posti teel uuringule maksab keskmiselt 80 senti. Selle strateegiaga kulutasime vähem kui senti, ”selgitas teadlane Públicole antud intervjuus.

Teist strateegiat rakendatakse neile, kes pole testi sooritanud. Seekord võttis ülejäänud 369 naisega ühendust kliiniline sekretär, kes helistas veel kaks korda, kui nad telefonile ei vasta. Kontrollrühma ülejäänud 457 puhul kirjakutset ei tugevdatud, nagu seda on täna tehtud.

Selle kihlveo tulemusel sooritas testi veel 58 naist. Kirjaga uuriti veel 31 naist. Kombineerides kahe strateegia väärtused, automatiseeritud sõnumid ja kliiniliste sekretäride väljakutsed, tegi testi 294 naist (48,6%). Tähitud kirja meetod oli 189 (30,7%), mis oli kahe strateegia osas 17,9 protsendipunkti erinevus.

Lõplikku strateegiat rakendati 311 naisele, kes kutsuti näost näkku konsultatsioonile, mille käigus selgitati sõelumisprotsessi. Pärast seda meetodit sooritas testi 16 naist. Jällegi, kontrollgrupi ülejäänud 426 naisele täiendavaid kirju saatmata, kontrolliti 20 inimest.