SpaceX käivitas Starlinki projekti esimesed 60 satelliiti

Elon Muski poolt koostatud SpaceX kavatseb kolmapäeva õhtul käivitada Starlinki projekti raames toimuva ligi 12 000 satelliidi esimesed 60, mille eesmärk on katta Maa kiirete Interneti-signaalidega. Satelliiti kandev Falcon 9 stardipauk on kavandatud täna Floridas Canaverali neemelt kella 22.30–24.00 kohaliku aja järgi (viis tundi vähem kui Portugali mandriosas).

Starlink võimaldab andmeid Internetist edastada umbes 50% suurema kiirusega, kui see on praeguste kiudoptiliste kaablite abil fĂĽĂĽsiliselt võimalik. 2027. aastal plaanitav projekt peaks koosnema umbes 12 000 satelliidist – see on kuus korda suurem kui praegu orbiidil töötavad kosmoseaparaadid. Selle eesmärk on katta maa kiire, madala latentsusega ja taskukohase Interneti-ĂĽhendusega.

Kerget ĂĽlesannet pole siiski oodata, nagu tunnistas SpaceXi asutaja ja tegevjuht Elon Musk ise eelmisel laupäeval avaldatud säutsus, öeldes, et “tõenäoliselt lähevad paljud esimeses missioonis valesti”.

Starlink on loodud ka odava ja kiire interneti toomiseks kaugematesse piirkondadesse, lennukitesse, laevadesse ja autodesse, lisaks rahvusvaheliste videokonverentside ja veebimängude viivitamatule võimaldamisele. Veebruaris tõi SpaceX turule kaks esimest Starlinki prototüüpi, mida ta nimetas Tintin-A ja Tintin-B. Need testid aitavad demonstreerida põhimõisteid ja parandada satelliidi disaini.

Lisaks Interneti toomisele kaugematesse ja maapiirkondadesse toob Starlinki rakendamine finantssektorile suurt kasu. Ehkki projekti lõpuleviimise hinnanguline maksumus on 10 miljardit dollarit, paljastas SpaceXi president ja tegevjuht Gwynne Shotwell hiljuti, et Starlinki tulu võib ulatuda 30 miljardi dollarini aastas. Peale SpaceXi enda võib projektist palju kasu olla teistel ettevõtetel, sest Starlink suudab turgude kohta teavet edastada palju kiiremini, kui tänapäevane kaasaegne tehnoloogia võimaldab.