Sri Lanka blokeerib sotsiaalsed võrgustikud, et vältida võltsuudiste levikut

Pärast mitmeid terrorirünnakuid, milles hukkus umbes 200 inimest, sel pühapäeval, 21. aprillil, otsustasid Sri Lanka juhid blokeerida juurdepääsu kõigile riikliku Interneti sotsiaalvõrgustikele. Kokku teatasid kolm kirikut kaheksast plahvatusest.

Ametlikus avalduses selgitas presidendi sekretär Udaya Seneviratne, et valitsus “otsustas ajutiselt blokeerida juurdepääsu sotsiaalvõrgustikele nagu Facebook ja Instagram”, et vältida rĂĽnnakute kohta võltsitud uudiste levikut. Lisaks rõhutati ka seda, et see platvorm saab uuesti kättesaadavaks alles siis, kui uurimine on lõpule jõudnud.

Peale Facebooki ja Instagrami on teateid, et ka YouTube ja WhatsApp pole ligipääsetavad.

Pange tähele, et see pole esimene kord, kui täidesaatev võim kasutab protesti, rünnakute või muude poliitiliste sündmuste tagajärjel sotsiaalsete võrgustike riiklikku blokaadi. Türgi ja Iraan on vaid kaks viimast ja populaarsemat näidet.

Facebooki pressiesindaja Ruchika Budhraja ĂĽtles TechCrunchiga rääkides, et ettevõte on pĂĽhendunud “platvormi kasutamise põhimõtteid rikkuva sisu eemaldamisele”. Budhraja sõnul oli tehnoloogia teadlik ploki ajutisest olemusest, kuid pidas meeles, et kasutajad vajasid oma pere ja sõpradega suhtlemiseks sotsiaalset võrgustikku ning et sait oli pĂĽhendunud oma traagilisel ajal oma teenuste säilitamisele.