Tehnoloogilised uuendused võivad leida liitlasi valitsuse üksustest

Valitsuse tähtsuse arutamiseks neljandas tööstusrevolutsioonis tõi ettevõtete innovatsiooni tippkohtumise etapp kokku Slovakkia endise presidendi aastatel 2014–2019 Andrej Kiska ning Rwanda tehnoloogia- ja innovatsiooniministri Paula Ingabire.

Kas valitsus peaks innovatsiooniprotsessis osalema? Paula Ingabire kuulutab välja näite, mida tema riigis harrastatakse. Nagu minister märkis, otsivad valitsusĂĽksused “ideaalse inimkapitali” arendamist, mis oleks võimeline muutusi tooma mitte ainult Rwandas, vaid kogu Aafrika mandril. Arengumaades kiputakse panustama rohkem nn traditsiooniliste ettevõtete peale, kuid tasapisi hakkab see muutuma, ĂĽtles esineja,

Euroopa Liidu kohta ĂĽtles Andrej Kiska, et innovatsioonipotentsiaali pole täielikult realiseeritud. Ettevõtted ei tohiks olla määruste ja liigse bĂĽrokraatia abil “keelatud”, ĂĽtles endine president. “Oluline on luua ettevõtlust soodustav keskkond,” lisas ta hariduse olulisust arvestades.

Valitsuse reguleeritav tehnoloogia, mis on veel väljatöötamisel, on ĂĽks arutelu keskseid kĂĽsimusi. Paula Ingabire jaoks peavad valitsused mõistma oma riske ja tegema nende ĂĽmber reeglid, aga ka “tegema arenguruumi”. Näiteks Andrej Kiska toob sotsiaalse võrgustiku tehnoloogia arengu Slovakkia Facebooki näiteks. Kunagi ruumi virtuaalseks sotsialiseerumiseks on sellest saanud ruum, kus rĂĽhmad levitavad vihkamist ja väärinfot.

Riigi juhid peavad leidma viisi, kuidas lahendada tehnoloogilise arengu mõju oma riigi poliitilisele tulevikule, ĂĽtles Slovakkia endine president. Ehkki ma ei oska selgelt ennustada, mis juhtub 10 või 20 aasta pärast, on Andrej Kiska jaoks kindel ĂĽks asi: maailma muutmiseks “vajame poliitikuteks heledaid ja keskendunud noori”.

Veebitippkohtumist nägi SAPO TEK

SAPO TEK jälgib veebitippkohtumist ja toob lisaks oodatud uudistele lähipäevil ka kõige asjakohasemad teemad ja suundumused. Kohtumiseni Web Summitil või Night Summitil? Vaadake meie tippkohtumispäevikusse kogutud piltide galeriid.