Teiste kosmoseseadmete abil Marsi pinnale “pĂĽĂĽtud” teadmised

Kõrge eraldusvõimega kaameraga HiRISE, mis on samuti NASA luureandur, kuid ümbritseb Marsi, salvestab see pilte nii InSighti asukohast kui ka langevarjude ja termokilpide langemise kohtadest alates lähenemis- ja saabumismanöövritest kuni punase planeedini.

USA kosmoseagentuur usub, et Insight on maandunud enam kui 130 km kaugusele, mille ta oli varem valinud ideaalseks “parkimiskohaks”, kuid selle täpne asukoht Elysium Planitial ei olnud siiani teada. Pildiseeria koguti mullu detsembris ajavahemikus 6. – 11.

See pole esimene kord, kui HiRISE pildistab Marsil töötavat seadet. Näiteks registreeris ta 2008. aastal Phoenixi sondi järeltulijate jaoks mitte ainult Marsi pinnal, vaid ka laskumisel.

Viimati sattus ta näost näkku rover Chance’iga, kes ei olnud kuude jooksul suhelnud missiooni “juhtimistorniga” Maal, olles hiiglasliku liivatormi poolt “alla neelatud”, mis takistas tal päikesepaneele akude laadimiseks.

Insight viis omalt poolt punase planeedi pinnale 26. novembril. Omamoodi “valvekodus” – nagu teadlased seda kutsuvad – andsid uurimised märku, et see oli Lissabonis umbes 10 minutit enne kella kaheksat õhtul “kinnitatud”. Esimene pilt, mis seda tõestas, saabus varsti pärast seda missiooni eest vastutava meeskonna järjekordsel pidulikul hetkel. Mõne tunni pärast olen lasknud esimesi päikesekiiri.

Vahepeal toimuvad Marsi pinnasel juba juurdlused ja nad on isegi saatnud tuulevibratsioonist põhjustatud helide andmeid, mida teadlased on analüüsinud ja üksikasjalikult kirjeldanud muu kogutud teabe suhtes.