Tulevikus on rohkem "teadlikku" tehisintellekti, kuid seda juhivad alati inimesed - arvutid

Tulevikus on rohkem "teadlikku" tehisintellekti, kuid seda juhivad alati inimesed – arvutid

Kaugeltki teistsuguse stsenaariumi korral, kus kõikvõimas masin mässab inimeste vastu, kinnitab Manuela Veloso, et tehisintellekti maailmas on ta loomulik optimist. Põhja-Ameerika panga JP Morgan tehisintellekti teadusuuringute keskuse praegune direktor ja USA Carnegie Melloni ülikooli (CMU) teadlased viibivad Lissabonis Catlica Portuguesa ülikoolis konverentsil, mille keskmes on AI minevik, olevik ja tulevik.

Manuela Veloso jaoks on tehnoloogilise potentsiaali saavutamise võti pidevas inimeste ja masinate vahelises koostöös, arvestades, et iga AI-süsteem on alati piiratud. Nüüd räägitakse AI-st palju ja on kindel idee, et see lahendab kõik maailma probleemid, kuid peame mõistma, et see on väga uus tehnoloogia, mille arendus on umbes 60 aastat, tuletasid teadlased meelde.

Viimase kuue aastakümne jooksul on AI-süsteemides toimunud suur areng sellistes valdkondades nagu andmete, näiteks piltide või teksti kasutuselevõtt ja isegi õppimine, võttes arvesse inimeste tagasisidet. Maria Veloso sõnul on praegu väljakutseks tehnoloogia, mis suudab meie eest otsuseid vastu võtta, õigustada valitud valikuid ja kasutajatele antud soovitusi.

Teadur selgitab, et väljakutsetest ülesaamiseks on vaja mõista AI piiranguid. CMU-s välja töötatud ja kasutatav autonoomse navigeerimisega teenusrobot CoBots on õpetaja valitud praktiline näide publiku selgitamiseks.

CoBots on iseseisev navigatsiooniteenuse robot, mis on välja töötatud ja mida kasutatakse Carnegie Melloni ülikoolis.

Inimestega sümbiootilises autonoomias elada suutvate olendite arendamine on Manuela Veloso juhitud meeskonna jaoks midagi palju huvitavamat kui millegi tõeliselt autonoomse loomine. Seega on CoBotid programmeeritud oma piiranguid mõistma, saavad inimestelt abi küsida, saadud tagasiside põhjal õppida.

Ehkki neil on andekas intelligentsus, on CMU-l transporditeenuseid ja juhendamist pakkuvatel robotitel endiselt keeruline inimestele oma probleeme selgitada. Küsimus on ühe Maria Veloso juhendatud doktoritöö aluseks, mis keskendub jõupingutustele tõlkida CoBotsi aju sisemine kujundus keelde, mida inimesed tunnevad.

Lisaks ei suuda CoBots ikkagi mõista näiteks ohtlikke olukordi nende ümber. Robotitel pole sama tähelepanu ja ettekujutust sellest, mida teeme ebaharilike asjade jaoks, ütles Manuela Veloso. On tõsi, et praegustest väljakutsetest üle saamiseks ja tõeliselt intelligentse süsteemini jõudmiseks on veel pikk tee minna, kuid teadlased tegid väga selgeks, et mul on vaja ellu jääda.

HĂĽpe teadusmaailmast rahanduse maailma

2018. aastal sai Manuela Veloso J. P. Morgani AI teaduskeskuse direktoriks. Teadlaste sõnul on akadeemilistelt ringkondadelt rahandusele üleminek ajendatud enne digitaalajastu sündinud asutustest toimuvate tehnoloogiliste ümberkorralduste ideest. Kuidas toodi sellele dinosaurusele arvuti- ja AI-eelised? on küsimus tema otsuses liituda Põhja-Ameerika pankade juurdlusosakonnaga.

Pärast seda on ta välja töötanud mitu projekti, viies oma enam kui 30-aastase kogemuse edasi valdkondadesse, mida ta polnud kunagi varem tundnud. Vastutav isik räägib näiteks sellest, kuidas meeskonnal õnnestus koolitada närvivõrku rakendama börsitehingutes teatud klassifikatsioone täpsusega 95%.

Finantssektoris pean probleemidele loovalt mõtlema. Aitamaks üle saada paljudest jõupunktidest ja J.P. Morgan, kokku umbes miljard aastas, lõi AI teaduskeskuse meeskond AI pptX. See süsteem suudab automatiseerida üksikasjalike dokumentide ja esitluste koostamise protsessi, mida Manuela Veloso kirjeldab kui midagi tõeliselt suurepärast.

Vaatamata entusiasmile rakendada rahalisi ülesandeid hõlbustavat AI-protsessi, on ametnikud seisnud silmitsi lahinguga USA panganduse regulaatorite vastu, arvestades nende ebakindlust tehnoloogia rakendamise osas. Manuela Veloso jaoks on tehnoloogia vastu usalduse saamise küsimus väga oluline ja selleks tuleb tagada, et testimine toimuks seni, kuni süsteem töötab.