Turvalise Interneti päev: 5 keelatud toimingut, et ennast veebis kaitsta

Turvalise Interneti päeva tähistatakse teisipäeval (11), et ergutada arutelu ja teadlikkust võrgus sirvimise ĂĽle. Paljud inimesed pole endiselt kursis levinud tavadega, mis neid Internetis ohtu seavad – näiteks digitaalsed pettused, avaliku WiFi kasutamine ja viirusetõrjevahendite allalaadimine telefonidesse. Allpool on loetelu viiest keelatud tegevusest, et kaitsta ennast võrgus ja muuta Interneti kasutamine võimalikult sujuvaks.

LOE: Google blokeerib Xiaomi rakenduse riskide kandmiseks; aru saama

1/3 loend viiest keelatud toimingust, et ennast võrgus kaitsta – Foto: Tiik5

Nimekiri viiest keelatud toimingust, et ennast võrgus kaitsta – Foto: Pond5

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid soodushinnaga tooteid? Leidke TechTudo võrdlus

1. Jätke telefon ilma viirusetõrjeta kaitsmata ja selle operatsioonisüsteem on aegunud

Ăśks esimesi turvasoovitusi on alati viirusetõrje telefoni installimine ja operatsioonisĂĽsteemi värskendamine igal võimalusel. Need toimingud tagavad parema kaitse pahavara ja viiruste eest. Lisaks pole soovitatav alla laadida piraatprogramme, muusikat ega isegi filme, kuna need võivad häirida seadmete tööd, kuna nad ei tea sĂĽsteemi tegelikku päritolu. Samuti on oluline kontrollida praegu kasutatavaid veebisaite ja kontrollida, kas nende lingi ees vasakul on täht “https” ja võti, mis näitab, et leht on turvaline.

Kuidas valida hea viirusetõrje

Kuidas valida hea viirusetõrje

2. Laadige rakendus alla ilma kasutaja kommentaare kontrollimata

Kasutajatel on soovitatav enne rakenduse allalaadimist alati kontrollida rakenduse kommentaare ja hinnanguid. See aitab vähendada pettuste ja isegi siserünnakute riski nutitelefonidele. Alati otsige linke reklaamikampaaniatega, mis on saadetud tundmatute numbritega WhatsAppi, SMS-i või e-posti teel, peale selle, et te ei avaldaks isiklikke andmeid võrgumängudes, vestlustes ja suhterakendustes. Oma privaatsuse täiendavaks austamiseks on soovitatav kasutada kaheastmelist kinnitamismeetodit, mis raskendab petturite pettuse võimalust.

3. Pangarakendustele juurdepääsemiseks kasutage avalikku WiFi-d

Vältige võimalikult palju avaliku WiFi kaudu ostude tegemist või pangatehinguid. Lisaks riskile kahjustada teie raha ja pangale edastatud isikuandmeid, saavad petturid tehinguid teha rakenduses saadud teabe abil. Kui jagatud võrgu kasutamist on vältimatu, on soovitatav telefoni või arvutisse installida VPN-rakendus – virtuaalne privaatne tarkvara, mis muudab Interneti-andmetele juurdepääsu praktiliselt võimatuks.

2/3 mobiilipanga rakendust on ohutud, kuid peate olema ettevaatlik – Foto: Rodrigo Fernandes / TechTudo

Mobiilipanga rakendused on turvalised, kuid peate olema ettevaatlik – Foto: Rodrigo Fernandes / TechTudo

4. Veebiostude tegemisel kasutage fĂĽĂĽsilist krediitkaarti

Teine väärtuslik nõuanne on proovida veebipõhiste ostude sooritamiseks kasutada ettemakstud või virtuaalset krediitkaarti. Seda seetõttu, et kahju väheneb, kui häkkerid lekitavad mingeid andmeid. Enne toote ostmist kauplusest on mõistlik kontrollida, kas ettevõttel on kehtiv CNPJ, telefoninumber, aadress ja ettevõtte nimi – see on teave, mis peaks seaduse järgi klientidele kättesaadavaks tegema. Samuti on alati oluline otsida kaebuste saitidelt saidi reitinguid ja võimaluse korral mitte oma kaardi ĂĽksikasju veebipoodidesse salvestada.

3/3 Ettemakstud või virtuaalse krediitkaardi kasutamine vähendab häkkerite tekitatud kahju võimalust – Foto: Tiik5

Ettemakstud või virtuaalse krediitkaardi kasutamine vähendab häkkerite kahju tekkimise võimalust – Foto: Pond5

5. Avalikustage isiklik teave suhtlusvõrgustikes ja suhtlusvõrgustike rakendustes

Sotsiaalsed võrgustikud on kohad, kus kasutajad avaldavad enim arvamusi, teavet elu ja isegi kohtade kohta, kus nad on. Sel põhjusel on see postitatud sisu sageli vihje kiusajatele, kuna nad võivad teada oma koduaadressi, telefoninumbrit, sĂĽnniaega, dokumente ĂĽldiselt ja veelgi hullem – teada saada avalikke kohti, mida see inimene sageli kĂĽlastab. Siiski on võimalik hallata kasutatava võrgu ja otsingumootorite privaatsussätteid ning selle kaudu on võimalik ettevõtteid andmetele juurdepääsu ja nende kasutamist filtreerida, mis teeb pahatahtlike kavatsustega inimeste jaoks raskeks.