Twitter: tegevjuht soovib avada konto kinnitamise süsteemi kõigile kasutajatele

„Meie eesmärk on avada konto kinnitamise sĂĽsteem kõigile kasutajatele. Ja mõte on teha seda järk-järgult, kus Twitter ei sekku protsessi ja inimesed saavad kontrollida rohkem fakte enda kohta, ilma et me peaksime olema kohtunik. Nii selgitas Twitteri tegevjuht Jack Dorsey ĂĽht oma viimast plaani. Interneti-otseĂĽlekandes Periscope’i kaudu otsustas sotsiaalvõrgustiku juht teemat mitte uurida, kuid loobus ideest, et see oleks platvormivahend võltsuudiste, veebis levivate kuulujutute ja vihakõne vastu võitlemiseks.

Ehkki teoreetiliselt piirdutakse avalike numbrite ja institutsiooniliste lehtedega, on konto ametlik kontrollimine – mille tulemuseks on kasutaja sĂĽmboolne samastumine sinisega – kõigile avatud. Kui teil on võimalik oma isikut kinnitada koos ametliku dokumentatsiooni ja linkidega teistele sotsiaalsetele lehtedele, saab Twitter teile lõpuks “viisa” anda.

Twitteri tootedirektor David Gasca selgitab, et probleem on selles, et kasutajad näevad sinist märki pigem usaldusväärsuse kui identiteedi märgina. Twitter teeb vastupidist. “Tegime uuringu, mis näitas meile, et inimesed näevad seda sĂĽmbolit usaldusväärsuse sĂĽnonĂĽĂĽmina, nagu toetaks Twitter seda inimest ja tema öeldut, kuid see pole nii. Lihtsamalt öeldes tagab kontrollimine ainult selle, et JoĂŁo on tõesti JoĂŁo, mitte Pedro, kes pettub JoĂŁo-na võltskontol.

Roolide segiajamine, mis domineerib sinise parempoolsuse üle peetavas arutelus, hoiab sotsiaalsed võrgustikud selles valdkonnas langetatud otsuste eest tules. Teatud kasutajate märkide eemaldamisega, nagu juhtus kinnitatud kontodega, näitab ettevõte, et on segaduses ka selle süsteemi tegeliku eesmärgi osas. Ühel juhul, mis oli näiteks probleemist, mille peategelaseks muutus vastuoluline parempoolne ajakirjanik Milo Yiannopoulos, oli Twitter sunnitud kasutajatelt kontrollimise eemaldama ja keelama platvormi reeglite pideva rikkumise eest. Kolmandate isikute jaoks on see väärtusotsus, pakkudes sotsiaalsele võrgustikule poliitilist identiteeti, mida kunagi ei eeldata. Mõnel juhul arvatakse isegi, et ettevõte kasutab oma võimu, et vaigistada hääli, mis ei nõustu tema ideoloogiliste seisukohtadega.

Veebisait tunnistab, et külgjoon on selles arutelus parim koht. Kõigile kontrollisüsteemi avamisel on otsustusvõime ainult kasutajal, sest kõik on ühesugused ja usaldusväärsuse sümboolika kaob, kõrvaldades sümboli ainuõiguse. Sellisena on Twitteril õigus filtreerida välja need, kes pole need, kelleks nad väidavad end olevat, ja anda rohkem vastutust neile, kes võtavad oma identiteedi, eemaldades robotite ja trollide legitiimsuse. Reeglitest mitte kinni pidavate isikute kontrollmarki ei eemaldata enam. Lõpuks tuli see kõik tagasi identiteediküsimuseks.