Uberi poleemika kogu maailmas: meenutage juhtumeid, millest oli midagi rääkida

Uber on tänapäeval ĂĽks enim kasutatud isikliku transpordi rakendusi. See rakendus on saadaval Android-telefonidele või iPhone’ile (iOS) ja töötab rohkem kui 100 linnas Brasiilias ja 60 riigis ĂĽle maailma. Vaatamata silmapaistvale positsioonile turul on ettevõte jätkuvalt seotud ka vastuoluliste juhtumite ja olukordadega. Ettevõtte peamised sĂĽĂĽdistused hõlmavad turvarikkumisi, eelarvamusi ja seksismi, konflikte taksojuhtidega ja pahatahtlikku sisekäitumist.

Teine tuntud uudis on 2018. aasta detsembris sotsiaalvõrgustikes levitatud petuskeem “Uber Plus Promotion”, mis kasutab reisirakenduse nime, et meelitada inimesi väidetava 300-dollarise sooduskupongiga. TechTudo koostas nimekirja mitmetest firmanimedega seotud skandaalidest.

Mida tähendab Uber? Kontrollige rakenduse kohta küsimusi ja vastuseid

Kuidas tellida Uber arvutiga

Kuidas tellida Uber arvutiga

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid soodushinnaga tooteid? Leidke TechTudo võrdlus

1. Uber Plusi sooduskupongipettus

2018. aastal pettis rakenduste kasutajatele suunatud petuskeemid tuhandeid inimesi. Inimeste petmiseks ja teabe varastamiseks kasutatakse pettuseid, mis lubavad Uber Plusi teenusele allahindlust kuni 300 USA dollarit. Pettus viidi ellu järgmiselt: tegeliku Uberi konto jaoks edastati 155 saidi ja 86 võltskonto võrk. Lõks väidab, et allahindluse saamiseks peavad kasutajad täitma veebivormi. Sel ajal varastasid kurjategijad ohvri isiku- ja pangaandmed.

1 neljast PSafe tuvastas võltsprofiilis ja lehtedel pettuse, kasutades Uberi nime – Foto: avalikustamine / PSafe

PSafe tuvastab võltslehtedel ja profiilidel pettused, kasutades Uberi nime – Foto: Disclosure / PSafe

Pettuste vastu usaldusväärsuse kindlustamiseks kasutavad küberkurjategijad seaduslikke Uberi reklaame. PSafe jaoks läbi viidud uuring näitab, et pettuskatseid tehti üle 85 tuhande ja ettevõte soovitab kasutada lehel ainult ametlike kanalite pakutavaid allahindlusi.

2. Uber võttis vastu seksistliku kampaania

Ettevõtte ĂĽks suurimaid poleemikaid on seotud mehelikkusega – brändil on olnud seksistlikku hooldust nii ettevõttesiseselt kui ka reklaamis. Ăśhel sellisel juhul käivitas ettevõte Prantsusmaal Lyonis kampaania, et kohtuda Uberi klientidega “kuumade juhtidega”. Pärast negatiivset reaktsiooni eemaldati reklaam kohe õhust ja sotsiaalvõrgustikest. Lisaks käivitas Uber Eats Indias naistepäevakampaania, mis kutsub naisi pliidilt eemale astuma. Reklaamid, mis kinnitavad ideaali, et naise koht on köögis, ei võta kasutajad hästi vastu.

2 neljast Uber Eatsist teeb macho-reklaami, ĂĽtleb ta: “Kallid abikaasad, leebe meeldetuletus, et täna on naise päev, laske oma naisel veeta päeva väljaspool kööki” – Foto: Uber Disclosure / Eating

Uber Eats teeb macho reklaami, ĂĽtleb ta: “Kallid abikaasad, meeldetuletus, et täna on naise päev, laske oma naisel veeta päeva väljaspool kööki” – Foto: Uber Disclosure / Eating

Eratranspordifirmad suutsid taksoklassi seas viha esile kutsuda. Taksojuhtide sõnul on Uber kaubamärk, mis toetab selle ameti ebaseaduslikku praktikat ja tuleks keelata. Spetsialistid väidavad ka, et konkurents on ebaõiglane, kuna Uberi juhid ei pea kinni reeglitest, mida taksojuhid peavad järgima. Juba ägedad kokkupõrked said veelgi suurema osa pärast 2017. aasta skandaali, kui väidetavalt üritasid ettevõtted Rio de Janeiros taksojuhi streigist kasu lõigata.

3 neljast Uber vs takso on ĂĽks eratranspordiettevõtete vaidlusi – Foto: Disclosure / Uber

Uber vs takso on ĂĽks eratranspordiettevõtete vaidlusi – Foto: Disclosure / Uber

Taksojuhtide vahelised vaidlused pole omased vaid Brasiiliale ja laienevad ka teistele riikidele. Prantsusmaal väidavad taksojuhid, et Uber sooritab “majandusterrorismi”, langetades hindu niivõrd, et taksojuhid ei suuda konkureerida.

4. Uber üritab kahjustada konkureerivaid ettevõtteid

Uberit on süüdistatud ka selles, et ta üritas saboteerida Lyftit ja teisi Ameerika Ühendriikides konkureerivaid transpordifirmasid. Ettevõtted kasutavad strateegiaid, mis kahjustavad konkurentide teenuste usaldusväärsust. Mobiiltelefonide ja ühekordsete krediitkaartidega relvastatud töötajad värbasid väidetavalt võistkonna Uberi tuhandete tühistatud võistluste eest vastutava meeskonna, muutes rakenduse autojuhtidele ebausaldusväärseks. USA-s vastu võetud strateegia pärsib konkurentide stabiilsust turul.

The Verge teatel on Uberi taktika eesmärk lojaalsuse loomine autojuhtide ja Uberi vahel, nõudluse suurendamine rakenduste järele ja reisikulude vähendamine, kasutades ära pakutavate teenuste arvu.

4/4 Nimekiri tõi Uberilt poleemikat – Foto: Carolina Ochsendorf / TechTudo

Nimekiri tõi Uberilt poleemikat – Foto: Carolina Ochsendorf / TechTudo

5. Uber varjab küberrünnakuid, mis on mõjutanud miljoneid kliente

Küberkurjategijad saavad turvarikkumiste kaudu tungida ettevõtte andmesüsteemidesse. Nii koguvad nad teavet enam kui 57 miljonilt inimeselt, sealhulgas autojuhtidelt ja kasutajatelt. Brasiilias avas oma andmed, nagu nimi, telefon ja e-post, 196 tuhat kontot. Selle olukorra lahendamiseks maksis ettevõte teabe hävitamiseks häkkeritele teadaolevalt 100 000 dollarit. Bränd väidab, et ühtegi kogutud andmeid ei kasutata kuritegelikeks tehinguteks.

Mis veelgi hullem, varjab Uber ka 2016. aasta lõpus juhtunud rünnakut kuni 2017. aasta detsembrini, kui see paljastati infolekke kaudu. Ettevõte tunnistas, et nad ei käitunud rünnakutega õigesti, ja vabandas kasutajate ees.

Business Insideri ja The Verge’i kaudu

Cabify vs Uber: Mis on parim rakendus? Heitke pilk Techtudo foorumisse

Table of Contents