Ăśks miljonist: teadlased tuvastavad meie planeedilt 1200 valgusaasta kaugusel haruldase “super Maa”

Uus-Meremaa Canterbury ĂĽlikooli teadlased avastasid galaktika keskel Maa omadega sarnaste omadustega eksoplaneedi. Kepler-62f-d kirjeldatakse kui haruldast “supermaad”, mis on leitud Lyra tähtkujust, umbes 1200 valgusaasta kaugusel meie planeedist.

Uus-Meremaa ülikoolide teadlaste sõnul on Kepler-62f osa haruldaste eksoplaneetide sarjast, millel on Maaga sarnane suurus ja orbiit. Uurimist juhtinud teadlane Antonio Herrera Martin selgitas, et planeedil on Maa ja Neptuuni suuruse vahelised mõõtmed.

Hiljuti teadusajakirjas The Astronomical Journal avaldatud uuring selgitab, et Kepler-62f tiirleb ĂĽmber planeedi Kepler-62 “elamiskõlblikus tsoonis” tähe 10% kogu päikese massist. Ăśks aasta sellel planeedil võrdub umbes 617 Maa päevaga.

PlaneedisĂĽsteemi Kepler 62 skeem

krediit: NASA

“Data-title =” Kepleri 62 planeedisĂĽsteemi skeem – ĂĽks miljonist: teadlased tuvastavad haruldase “super Maa” 1200 valgusaasta kaugusel meie planeedist – SAPO Tek “> PlaneedisĂĽsteemi Kepler 62 skeem krediit: NASA

Kepler-62f tuvastamiseks kasutavad astronoomid gravitatsiooni mikrolainestamise tehnikaid, kuid ülesanne pole lihtne. Antonio Herrera Martini sõnul põhjustab planeedi gravitatsiooni kombinatsioon tema planeedisüsteemi kesktähega veelgi kaugemate tähtede valguse võimendust. Moonutuste mõõtmiseks kasutatakse maailma erinevates paikades mitut teleskoopi.

Teadlased rõhutavad, et tuvastatud moonutusi on äärmiselt harva ja see mõjutab ainult ühte tähte miljonist. Avastuse juhtinud teadlaste sõnul on võimatu korrata sama tüüpi astronoomide tehtud vaatlusi ja tõenäosus leida samas olekus planeet on äärmiselt madal.

Kepler-62f ei ole teadusringkondadele täiesti tundmatu eksoplaneet. 2013. aastal avastas NASA Kepler-62 ja Kepler-69 planeedisüsteemist kolm uut planeeti, sealhulgas Canterbury ülikooli teadlaste hiljuti avastatud planeedid.

2020. aasta aprillis avastas SETI instituudi teadlaste rĂĽhm Maale lähima eksoplaneedi. Kepler-1649c asub Cygnuse tähtkujus 302 valgusaasta kaugusel ja on kivine planeet, umbes 6% suurem kui Maa ja tiirleb ĂĽmber oma tähe “elamiskõlbliku” ala.