contadores estadisticas Saltar al contenido

Üks miljonist: teadlased tuvastavad meie planeedilt haruldase "Super Earth" 1200 valgusaasta kaugusel – Science

Uus-Meremaa Canterbury ülikooli teadlased tuvastasid galaktika keskpunktis ekstrasolaarse planeedi, millel on Maaga sarnased omadused. Kepler-62f kirjeldatakse kui haruldast supermaad ja see leiti Lyra tähtkujust, meie planeedist umbes 1200 valgusaasta kaugusel.

Uus-Meremaa ülikoolide teadlaste sõnul on Kepler-62f osa haruldaste ekstrasolaarsete planeetide seeriast, mille suurused ja orbiidid sarnanevad Maaga. Uurimist juhtinud teadlane Antonio Herrera Martin selgitas, et planeedil on mõõtmed Maa suuruse ja Neptuuni suuruse vahel.

Hiljuti teadusajakirjas The Astronomical Journal avaldatud uuring selgitab, et Kepler-62f tiirleb ümber tähe, mis moodustab 10% Päikese kogumassist ja asub Kepler-62 planetaarsüsteemi elamiskõlblikus tsoonis. Üks aasta sellel planeedil võrdub umbes 617 Maa päevaga.

Kepleri planeedisüsteemi skeem 62 krediit: NASA

Kepler-62f tuvastamiseks kasutavad astronoomid gravitatsiooni mikrolülitamise tehnikaid, kuid ülesanne pole kerge. Antonio Herrera Martini sõnul põhjustab planeedi raskuse ja planeedisüsteemist pärineva tähe gravitatsiooni ühendamine veelgi kaugemal asuvate tähtede valguse tugevnemise. Moonutuste mõõtmiseks kasutatakse maailma erinevates osades mitmeid teleskoope.

Teadlased märgivad, et tuvastatud moonutused on väga haruldased, mõjutades ainult ühte maisi rühma tähte. Avastust juhtinud teadlase sõnul ei olnud võimalik sama tüüpi vaatlusi korrata nagu astronoomid ja samas olekus planeedi leidmise tõenäosus oli väga väike.

Kepler-62f ei ole teadlaskonna jaoks täiesti tundmatu ekstrasolaarne planeet. NASA avastas 2013. aastal planeedisüsteemides Kepler-62 ja Kepler-69 kolm uut planeeti, sealhulgas need, mille Canterbury ülikooli teadlased hiljuti avastasid.

2020. aasta aprillis leidis SETI instituudi teadlaste rühm kõige ekstrasolaarsema planeedi Maa moodi. Kepler-1649c leiti Cygnuse tähtkujust 302 valgusaasta kaugusel ja kivisest planeedist, mis oli Maast umbes 6% suurem ja mis tiirleb ümber selle tähe asustatud ala.