Ultima Thule “muutis” ja šokeeris teadlaskonda

Aasta esimesel päeval jõudis kosmoselaev New Horizons Ultima Thule, mida peetakse kõige kaugemaks taevaobjektiks, kuhu inimestel on õnnestunud jõuda, mis asub Pluuto orbiidist kaugemal. Kirjeldatud kui “ujuvat mäge”, mis tiirleb ĂĽmber Päikese nelja miljardi miili kaugusel Päikesest, said teadlased objektist uued pildid ja nad ei olnud mitte ainult šokeeritud, vaid tirisid sõna otseses mõttes kaasa.

Kahest kerakujulisest objektist koosnev “mägi”, mis moodustab omamoodi “lumememme”, on tegelikult kaks ketast ehk “pannkoogid”, nagu see nĂĽĂĽd on dubleeritud. Fotod, mille New Horizons on teinud umbes 10 minutit pärast lähimat kokkupuudet objektiga, kiirusega 50 000 km / h, paljastavad lamedama kuju, millele Ars Technica viitab.

Uute piltidega ajavad teadusringkonnad objektide düstilistest vormidest segadusse ega suuda mõista, kuidas need tekkisid, sest midagi sarnast pole Päikese ümber tiirlenud. Lähim vorm, mis eksisteerib, on Atlas, üks Saturni Kuudest, kuid seda seletatakse nii, et see moodustub planeedi lähedal, selle rõngaste, mitte ruumi keskel.

Ă–eldu kohaselt on New Horizonsi andmete saabumine aeglane ja need on välja võetud “tilgutite” abil, kuid teadlaste sõnul võivad uued andmed aidata lahendada uusi kĂĽsimusi, mida nende kuju kohta kĂĽsitakse. Tuletame meelde, et Ultima Thule on objekt, mis arvatavasti on olnud orbiidil miljardeid aastaid ja et tema uurimistöö võib paljastada, kuidas PäikesesĂĽsteem arenes Maa moodi planeetideks. Seda peetakse “planeedi seemneks”. Teadlased peavad taevakehasid omamoodi 4,5 miljardi aasta vanuseks ajakapsliks.