USA valitsus piirab tehisintellekti tarkvara müüki välisriikidele

USA on piiranud kodumaise tehisintellekti tarkvara müüki välismaal. Tööstus- ja julgeolekubüroo avaldatud määruse kohaselt vajavad ettevõtted, kes soovivad eksportida teatud tehisintellektiga tehisintellekti, valitsuse heakskiidetud litsentsi.

Ameerika Ühendriikide kaubandusministeeriumi vastutusel olev akt on osa seadusest, mida nimetatakse ekspordikontrolli seaduseks (ECRA). 2018. aastal jõustunud regulatsioonide eesmärk on takistada Ameerika tehnoloogia sattumist näiteks Hiina kätte, seades ohtu riigi julgeoleku.

Uued piirangud kehtivad kogu AI tarkvarale, millel on graafilised liidesed, mis kasutavad satelliidipiltide hindamiseks närvivõrke ja võimaldavad kasutajatel tuvastada selliseid objekte nagu sõidukid või majad. Praegu ei vaja seda tüüpi programme arendavad ettevõtted ekspordilitsentsi müügi osas Kanadasse.

Ameerika Ühendriikide ja Hiina vahelise kaubandussõja loo ühes viimases peatükis lisas tegevjuht Donald Trump, et 2019. aasta oktoobris lisati mustasse nimekirja 28 teist Hiina ettevõtet, sealhulgas mitu tehisintellekti valdkonnas tegutsevat üksust. Sihtkohtade hulgas on nii Alibabaga seotud IA SenseTime ja Megvii Technology Ltd. kui ka Yitu Technologies.

Otsuse põhjendus on seotud organisatsiooni rolliga “Hiina represseerimiskampaania, meelevaldse massilise kinnipidamise ja uiguuride, kasahhide ning kõrgtehnoloogilise järelevalve teostamisel” ja Xinjiangi provintsi teiste moslemivähemuste rĂĽhmade liikmetel.