Uus SpaceX Starshipi prototĂĽĂĽp ei pidanud survele vastu ja plahvatas testimisel

SpaceX töötab välja kosmoseaparaadi uue prototüübi Starship SN1, mis maandub ühel päeval 2019. aasta lõpust Punasele planeedile. Elon Muski juhitud ettevõte otsustas kosmoseaparaati katsetada Texases Boca Chicas aastal. Kosmoseaparaat aga ebaõnnestus. taluvad survet ja plahvatavad.

28. veebruaril läbi viidud testi eesmärk on kontrollida, kas prototüübi struktuurid ja komponendid taluvad krüogeenset stressi. SpaceX Texase rajatise lähedal asuva allika tehtud video näitab, et üks kosmoseaparaadi paakidest on täis vedelat lämmastikku, põhjustades süsteemi krahhi ja plahvatuse.

2019. aasta detsembris teatas Elon Musk, et SpaceX-i meeskond veetis Starship SN1 prototĂĽĂĽbi väljatöötamisel väga tiheda pĂĽhadehooaja. Sel ajal arendas ettevõte Starship SN1 tippkuplit, mida tegevjuht pidas uute laevakomponentide osas kõige raskemaks osaks. Suurärimees paljastas, et loodab, et kosmoseaparaat saab õhku “kahe või kolme kuu pärast”.

SpaceX sai hiljuti heakskiidu uue tehase ehitamiseks, kus arendatakse mehitatud missioonide Kuule ja Marsile viimiseks vajalikku tehnoloogiat. Kui kõik läheb plaanipäraselt, asuvad ettevõtte tulevased rajatised, mida juhib Elon Musk, järgmise 10 aasta jooksul Los Angelese sadama segmendis.

SpaceX jätkab aga tööd Marsile suunduvate kosmosesõidukite uute katsetuste jaoks vajalike litsentside kindlustamiseks. Selle aasta märtsi keskel soovib ettevõte katsetada Raptor Starshipi mootorit tavapärasest kõrgemal ja seejärel saaks seda kindlale pinnasele maandada, et tõestada, et seda saab teisele planeedile maandumisel uuesti kasutada.

Selle aasta jaanuaris viis SpaceX edukalt läbi missiooni hädaolukorra katseid, saades esmaste katsete jaoks NASA sertifikaadi. Järgmine samm on mehitatud testi läbiviimine koos Demo-2-ga, mis on kavandatud 2020. aasta esimesse kvartalisse.

Sel kuul tähistame SAPO TeK 20 aastat. Lisateavet leiate aadressilt https://tek.sapo.pt/tag/SAPOTEK20anos