Vahekaart Uudised: oktoobris saabub Facebooki uus panus kvaliteetsele ajakirjandusele

Facebook avab täna, 25. oktoobril vahekaardi “Uudised”, kus osaleb The Washington Post. Uudiste rubriigis on sisu sadadest uudistepunktidest, millest osa maksab teenus.

Tehnikagigandi tegevjuht Mark Zuckerberg on 23. oktoobri Põhja-Ameerika kongressil antud tunnistuses selgelt öelnud, et seda nädalat tähistatakse algatustega, mis “toetavad kvaliteetset ajakirjandust”.

Selle aasta augustis tegi tehnohiiglane oma investeerimiskavad maailmas tuntud uudistesektoris. Vastuseks meedia kriitikale, kes nägi selle sisu sotsiaalsetes võrgustikes ilma rahalise tasuta, esitas Facebook ajakirjandusele hüvitamiseks kolme miljoni dollari suuruse eelarve.

Google’i ja Apple’i sarnaste uudiste kogujate teenustega konkureerimiseks kuvatakse vahekaardil Uudised 200 oma meediapartneri uudiseid. Teenuse ravib osaliselt Facebooki palgatud ajakirjanike meeskond ja ĂĽlejäänud sisuvalikuga tegelevad ettevõtte algoritmid.

Facebooki otsus langetatakse ajal, mil ehkki potentsiaalse võltsitud sisu osas on see tähelepanu kahekordistunud, seisab ettevõte avalikkuse kontrolli all, lubades sekkuda poliitikutel, keda võidakse tema platvormil väärinformeerida.

Pidage meeles, et suhtlusvõrgustikud keelduvad Donald Trumpi kampaaniast eemaldamast valeteavet sisaldavaid reklaame. Nagu kirjutas The New York Times, süüdistas väljaanne USA endist asepresidenti Joe Bideni selles, et ta lubas Ukraina valitsusele miljard dollarit vastutasuks poja kaitsmise eest juurdluste eest. Need väited olid välja mõeldud PolitiFacti ja Factcheck.org-i sarnaste faktikontrolli saitide abil.