Valitsusel on tulekahjude likvideerimisel uus "abiline". Juunis saabus maale 12 drooni - varustus

Valitsusel on tulekahjude likvideerimisel uus "abiline". Juunis saabus maale 12 drooni – varustus

Suve lähenedes tugevdatakse metsatulekahjude valvet. Selle teabe töötas välja sel esmaspäeval keskkonna- ja kliimamuutuste minister Joo Pedro Matos Fernandes, kes garanteeris 12 drooni omandamise 100 km terasraadiusega. Varustus on maapinnal juuni lõpust.

Garantii anti pärast peaminister Antnio Costa juhitud maapiirkondade tulekahjude integreeritud haldamise koordineerimisnõukogu (AGIF) koosolekut Lissabonis Ajuda palees. Ajakirjanikele antud avalduses selgitas minister, et jälitustegevust tugevdab kuus meeskonda, millel on kaks drooni.

"12 drooni lennuvõimsus on vahemikus kuus kuni kaheksa tundi, tegevusraadius on 100 km kaugusel punktist, kus nad telliti," ütles Joo Pedro Matos Fernandes. Kui nad on kohapeal, saavad nad olla suurepäraseks jälgimisvahendiks ja "neil võib olla väga oluline roll", arvas ta.

KĂĽsimusele COVID-19 tagajärgede kohta, kuidas julgeolekujõud võivad tulekahjude vastu võitlemisel tegutseda, rõhutas AGIFi president Tiago Oliveira, et tähtis on vähendada tulekahjude arvu kõige kriitilisemal ajal rohkem kui kunagi varem. "Kui tulekahjusid on vähem, on vähem ressursse vaja mobiliseerida," selgitas ta. Arvestades praegust pandeemiat, ĂĽtles Tiago Oliveira, et operatiivtasandil peab toimuma kohanemine – kohanemine, mis aga ei tohiks võitlust ohtu seada.

Seitse tuhat maapealset elementi on metsatulekahjudega võitlemiseks valmis

Pressikonverentsil garanteeris minister ka, et tervisekriisi tagajärjel "pole mingeid märke selle kohta, et tulekahjude vastu võitlemiseks võiks inimressursse vähendada". Tegelikult on väljakul seitse tuhat elementi ja neid koordineerib üks vastutav üksus, GNR. "Me loome aluse kogu selle jälgimise selgeks läbiviimiseks sõltumata erinevatest üksustest", lisas ta.

Viimase paari aasta jooksul on välja töötatud mitmesuguseid lahendusi, mis aitavad metsatulekahjudega võidelda ja neid ennetada. Bee2FireDetection kasutab näiteks tulekahjude tuvastamiseks IBM-i Watsoni tehnoloogiat. Portugali ettevõtte Compta disain võimaldab ka tulekahju tekkimise tõenäosust arvutada juba enne selle tekkimist.