Veebipöördumises nägi Edward Snowdeni armuandmist Valges Majas

Varsti pärast seda, kui Edward Snowden tuvastati Ameerika Ühendriikide salastatud julgeolekuagentuuri (NSA) salastatud programmi avaldamise allikana, ilmus veebipöördumine, milles paluti CIA endisele arvutiteadlasele armu anda. Taotlus kogus üle saja tuhande allkirja ja seda tuli arutada Valges Majas.

Petitsiooni kirjeldus on lĂĽhike, kuid konkreetne: “Edward Snowden on rahvuskangelane ja talle tuleks kohe anda vaba ja täielik armu kuritegude eest, mille ta on toime pannud või võis toime panna seoses NSA salajase jälitusprogrammi aruannetega.”

USA veebipõhiste petitsioonireeglite kohaselt peab Barack Obama juhitav valitsus seda analüüsima ja sellele lõpuks vastama, kui taotlusel õnnestub koguda vähemalt 100 000 allkirja. Selle avaldamise ajal oli petitsioonil umbes 110 tuhat allkirja.

Vastuste väljaandmine võib võtta mitu kuud, kuna tähtaega pole määratud ja neid ei saa kunagi anda reegli tõttu, mida Mashable peab “ebamääraseks”, mis vabastab valitsuse tundlikumate juhtumite korral vastuste andmisest.

Hoolimata nendest algatustest näib armuandmine olevat keeruline stsenaarium, sest eelmisel reedel, 21. juunil esitas USA valitsus Edward Snowdeni suhtes ametliku kaebuse riigisaladuste avalikustamise ja väidetavalt riigi julgeoleku kahtluse alla seadmise kohta. Kaebustes süüdistatakse Snowdenit salastatud teabe nuhkimises ja varastamises.

NĂĽĂĽdseks oli Edward Snowden tõenäoliselt Moskvas. Rahvusvahelise ajakirjanduse hiljutised teated, et PRISMi “kaebuse esitajad” maandusid Venemaa pealinnas skaalal, et jõuda teistesse riikidesse, mis võiksid NSA endistele konsultantidele poliitilist varjupaika anda. Ecuador, riik, mis andis varjupaiga ka Wikileaksi Julian Assange’ile, näib olevat praegu kõige tugevam hĂĽpotees ning pole välistatud ka muud stsenaariumid nagu Kuuba, Venezuela ja Island.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi