Viis Facebooki saladust, mida peate teadma

LOE: Apple, Facebook ja Google: kuus korda luurab rakendus sind

1 viiest Facebookist on vähetuntud saladused – Foto: Nicolly Vimercate / TechTudo

Facebookil on vähetuntud saladus – Foto: Nicolly Vimercate / TechTudo

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid soodushinnaga tooteid? Leidke TechTudo võrdlus

1. Facebook saab kasutajaid valiku valimisel “ära petta”

Helistati tume muster (portugali keeles “tume muster”) on disain, mille eesmärk on julgustada kasutajaid valima konkreetse ettevõtte kasuks valikuid. Norra valvurirühma 2018. aastal läbi viidud uuring tõestas, et Facebook saab oma rakenduse liidese kaudu suunata kasutajaid tulemusteni, mis mõjutavad inimeste privaatsust negatiivselt.

Norra uuringud kasutavad Facebooki näotuvastuse keelamiseks näiteks tööriista. Kasutajatele sõnumite kuvamise protseduur huvitavatel tingimustel, näiteks „me ei saa seda tehnoloogiat kasutada, kui võõras inimene kasutab teie fotot teisena esinemiseks”, et panna see inimene oma otsust ümber mõtlema. TechTudo testis hiljutist funktsioonide deaktiveerimist ja tal polnud raskusi protseduuri läbiviimisega, mis koosneb ainult ühest etapist.

2 viiest Facebookist muudab teatud funktsioonide keelamise keeruliseks – Foto: Play / TechCrunch

Facebook muudab teatud funktsioonide keelamise keeruliseks – Foto: Play / TechCrunch

2. Facebook teab, kui kasutate muid teenuseid

Välised tööriistad, mis võimaldavad Facebooki andmete sisselogimist, võivad sotsiaalseid võrgustikke teavitada kasutaja toimingutest ka väljaspool platvormi. Rakenduses ja Internetis saadaval olev tööriist „Facebookiväline tegevus” (facebook.com/off_facebook_activity/) annab kokkuvõtte kasutajate tegevustest, mida ettevõtted ja organisatsioonid on Facebookiga jaganud.

Andmeid kasutatakse sageli kasutajatele näidatavate reklaamide isikupärastamise parandamiseks. Näiteks on seetõttu tavaline külastada oma telefoni virtuaalset rõivakauplust ja enne kaua näha seda tüüpi reklaami Facebooki voos.

3 viiest Facebookist teab, kui kasutate muid teenuseid – Foto: Reproduction / Marcela Franco

Facebook teab, kui kasutate muid teenuseid – Foto: reprodutseerimine / Marcela Franco

Kasutajate tegevus võib Facebooki jõuda ka muul viisil. Microsofti, Carnegie Melloni ja Pennsylvania ülikooli uuringu järgi jälgib Facebook kasutajate tegevust täiskasvanute sisulehtedel. 2019. aastal avaldatud aruandes analüüsiti 22 484 pornograafilist saiti ja leiti, et 93% neist lekitasid kasutajaandmeid kolmandatele isikutele.

Isegi need, kellel pole Facebooki kontot, kuuluvad sotsiaalse võrgustiku jälgimise alla. Privacy Internationali 2018. aastal esitatud aruande kohaselt jälgivad sotsiaalvõrgustikud regulaarselt kasutajarakendusi, mittekasutajaid ja lahtiühendatud kasutajaid. Kajaki, Yelpi ja Shazami rakendused on mõned rakendused, mis jagavad Facebooki äritööriistade kaudu ettevõtete andmeid.

3. Facebook võib tsenseerida väljaandeid ilma teie teadmata

Facebook suudab teatud postitused ja lehed nn varjukeeld. See termin tähistab seda, kui kasutaja võtab sisu maha või on sotsiaalvõrgustiku eest täielikult peidetud, teadmata miks ja ütlemata, kes selle postitas.

Facebook väidab, et võltsuudiste riski vähendamiseks “peidab” teatud sisu, kuid sotsiaalvõrgustikku on sĂĽĂĽdistatud mehelikkuses väidetava selle reklaamimise eest varjukeeld Instagrami postitantsu pole – veel ĂĽks suhtlusvõrgustiku rakendus.

4 viiest Facebookist integreerib teabe teiste rakendustega – Foto: Nicolly Vimercate / TechTudo

Facebook integreerib teavet teiste rakendustega – Foto: Nicolly Vimercate / TechTudo

4. Facebookil on teavet isegi mittekasutajate käest

Facebook saab teavet kasutajatelt, kes seda ei kasuta varju profiil (portugali keeles “varjuprofiil”). SEE varju profiil see koosneb andmete kogumist, mida Facebook kogub inimese kohta, isegi kui ta ei edasta sotsiaalvõrgustikule teatud teavet.

Andmeid saab hankida kolmandatest osapooltest. Näiteks funktsioon „Leia mu sõbrad” võimaldab Facebookil kontrollida teie kontakte ja koguda kogu muud teavet teie kohta, mis on seotud konkreetse inimesega. See taktika töötab ka mittekasutajate puhul: kui keegi otsib otsimootori kaudu sõpru ilma Facebookita, võib ta kogemata ettevõttele mingisuguseid andmeid esitada (alternatiivne e-posti aadress, telefoninumber ja kodune aadress).

5. Facebookil on meetod, kuidas muuta kasutajad sõltuvusse

Sarnaselt teistele sotsiaalvõrgustikele esitab Facebook taktika kasutajate võrgutamiseks ja nende võimalikult kaua platvormil hoidmiseks. Tööriistad, nagu piiramatud kanalid, mobiiltelefonide tõukemärguanded ja meeldimised, on kõik meetodid, mida Facebook kasutab kasutajate suhtlusvõrgus püüdmiseks.

5 viiest tõukemärguandest ja meeldimisest saavad kasutajaid sotsiaalsetesse võrgustikesse lisada – Foto: Bruno Soares / TechTudo

Tõukemärguanded ja meeldimised võivad kasutajaid sotsiaalsetesse võrgustikesse lisada – Foto: Bruno Soares / TechTudo

Kui tõukemärguanded annavad kasutajatele „vajaduse” hoiatuste kontrollimiseks ja platvormil püsimiseks, siis parkimisseade põhjustab inimese ajus keemilise reaktsiooni naudinguga sarnasel viisil.

Näiteks lõpmatu voog võimaldab kasutajal erinevat sisu vaadata vaid ühe sõrmega. Teisiti on see, kui inimesel on vaja klõpsata nupul „järgmine leht“, sest siis jääb kasutajale aega toimingud ümber mõelda ja nende olemasolu sotsiaalvõrgustikus kahtluse alla seada. Ehkki paljud vihkavad, hoiab voogalgoritm kasutajaid ka Facebookis. Ressursid loovad unistuste voo, kus on ainult inimesele meelepärane sisu, mis muudab rakenduste sulgemise keerukaks.

Mis on parim sait Facebooki fraaside leidmiseks? Arvamus TechTudo foorumi kohta.

Kuidas kustutada Facebookis korraga mitu fotot

Kuidas kustutada Facebookis korraga mitu fotot