Viis kurioosumit 90-ndatel edukaks saanud otsingumootori AltaVista kohta

Teerajaja Interneti-otsingumootor AltaVista tähistab pühapäeval oma 24. aastapäeva (15). See tööriist oli väga edukas 90ndate keskel, kui Google kuulus mitte liiga kaugesse tulevikku. Praeguse otsinguhiiglase tulekuga kaotas AltaVista ruumi, kuni see 2013. aastal täielikult välja suri.

LOE: Brasiilias enimkasutatavad emotikonid: vaata nende tegelikku tähendust

Enne langust juhatasid otsingumootorid sisse rea otsingumootoritööstuse edusamme ja võimaldasid kasutajatel pääseda juurde suurele hulgale sisule seni enneolematu kiirusega. Järgmisena mõistke AltaVista trajektoori – sĂĽnnist sĂĽgiseni – ja avastage viis kurioosumit “dinosauruste leidjate” kohta.

1/1 Avastage uudishimu 90-ndate eduka otsingumootori Alta Vista vastu – Foto: Reproduction / Wikipedia

Siit saate teada 90-ndate eduka otsingumootori Alta Vista kohta – Foto: Reproduction / Wikipedia

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid soodushinnaga tooteid? Leidke TechTudo võrdlus

“AltaVista” tähendab “ĂĽlalt vaadatuna”. Nime inspiratsioon saadi Californias Palo Alto panoraamvaates, kus peakontoris asus otsingumootori loonud ettevõte Digital Equipment Corporation (DEC).

2. Loodud näitama superarvuti jõudlust

Kui Google sündis doktoritöö põhjal Interneti tehnilisest ja matemaatilisest olemusest, siis AltaVista tuleneb testidest, mille eesmärk on tõestada superarvutite toimivust. 1995. aastal lõid Digital Equipment Corporationi teaduslabori teadlased AlphaServer 8400 TurboLaseri. 64-bitise protsessoriga saab see andmebaasidest konkurentidest kiiremini otsida.

Mootori potentsiaali demonstreerimiseks on DECi teadlased leiutanud tekstiotsingu mootori, mis suudab skannida kogu veebi. Veel 1995. aastal tegi otsingumootori embrĂĽonaalne versioon oma esimese ulatusliku otsingu, mis andis umbes 10 miljonit lehekĂĽlge.

Selle tulemusel mõistis DEC, et AltaVista oleks ideaalne visiitkaart ettevõtte äritegevuseks. Selleks pidi ta aga laborist lahkuma ja pakkuma teda avaliku teenusena Internetis. Nii avas AltaVista 15. detsembril 1995 pärast kahte kuud sisekatseid ja vähem kui kuus kuud pärast projekti algust üldsusele indeksiga 16 miljonit dokumenti.

AltaVista käivitamine oli edukas: ainuĂĽksi 15. detsembril 1995 otsis tööriista ĂĽle 300 tuhande kasutaja. Otsingumootorid suudavad indekseerida umbes kĂĽmme korda rohkem lehti, mida konkureerivad otsingumootorid suudavad toetada. Ega asjata, AltaVista debĂĽĂĽt kajas meedias. Ajaleht New York Times märgib, et otsingumootorid võimaldavad teha “täpselt sihitud otsinguid”, ja tõstab esile tööriista kiirust.

AltaVista abil saavad kasutajad juurde pääseda tonnidele sisule ja kiirusega, mida pole kunagi varem nähtud. On lihtne mõista, miks ei läinud kaua aega, kui otsingumootorid vallutasid kogu Interneti, alates tavalistest inimestest kuni infospetsialistideni. 1996. aasta lõpus panustas AltaVista päevas 19 miljonit otsingut.

4. Pioneerivaim otsingumootorite turul

See, kes arvab, et AltaVista edu taga on lihtsalt kiirus ja tulemuste kvaliteet, on vale. Otsingumootor on otsimootoritööstuse pioneer ja tutvustab paljusid võimsaid funktsioone. Ta oli esimene, kes lubas kasutajatel otsida loomuliku keele abil. Teisisõnu, otsides näiteks “Mis on rakendus”, tagastatakse rakenduse kohta otsingutulemid, mitte sõnad “mis”, “on” ja “ĂĽks”.

Lisaks paistab AltaVista silma sellega, et ta ühendab esimesena piltide, video ja heli otsingu koos tekstisisuga. See tööriist tõlgib ka esimesena terveid veebisaite inglise, hispaania, prantsuse, saksa, portugali, itaalia ja vene keelde (ja sealt). Seda tehti koos tõlk Babel Fishiga, kellest sai hiljem Yahoo osa.

AltaVista hakkas langema koos Google’i käivitamisega 1998. aastal ja muutuste tõttu DECi ärijuhtimises. Ettevõtte omandas samal aastal Compaq, mis muutis 1999. aastal otsingumootorist lihtsa ja objektiivse lehe korrastamata portaaliks. See lahkumine AltaVista lihtsustatud otsingukogemusest on pannud kasutajad vähehaaval Google’i poole pöörduma.

Vana DEC on käinud läbi palju käsi. 2002. aastal ostis Compaqi HP, kes mĂĽĂĽs AltaVista järgmisel aastal Overture otsingumootorile. Enne mĂĽĂĽki kujundas HP siiski otsingumootori ĂĽmber, pĂĽĂĽdes seda konkurentidega sobitada ja naasta turuliidriks. “Ettevõtted ĂĽritavad mängu lõpus portaalideks saada ja fookuse kaotada,” ĂĽtles ajakirjale antud intervjuus tollane AltaVista tegevjuht Jim Barnett. Ăśhendatud.

See pingutus oli asjata. 2003. aasta juulis ostis Overture Yahoo! kuni 1,7 miljardit USA dollarit (umbes 6,9 miljardit R dollarit, otse konverteerides). Kuid sel hetkel on Google hiiglane neelanud AltaVista.

Alates vana DEC-i ostmisest on Yahoo! on hoidnud otsingumootoreid oma uurimisteenustega samaväärsena. 2011. aastal haaras Yahoo otsing kogu AltaVista kaubamärgi all loodud otsingutehnoloogia. Kaks aastat hiljem teatas ettevõte “dinosauruste leidja” lõpetamisest.

Mis on parim jagamisteenus Internetis? Jäta oma arvamus TechTudo foorumisse.

Google'i jant: vaadake 7 nippi ja mängu, mida otsingumootorites peita

Google’i jant: vaadake 7 nippi ja mängu, mida otsingumootorites peita