contador gratis Saltar al contenido

Viis uudishimu AltaVista kohta, mis oli 90ndatel edukas otsingumootor Käivitajad ja otsijad

Viis uudishimu AltaVista kohta, mis oli 90ndatel edukas otsingumootor Käivitajad ja otsijad

Teedrajav Interneti-otsingumootor AltaVista tähistab sel pühapäeval oma 24. juubelit (15). See tööriist oli väga edukas 90ndate keskel, kui Google oli lähitulevikus. Otsingufirma nüüd saabumisega kaotas AltaVista 2013. aastal ruumi väljasuremisele.

LUGEGE: Brasiilias kõige sagedamini kasutatavad emotikonid: vaadake nende tõelist tähendust

Enne langust juhtisid otsimootorid otsimootoritööstuses mitmeid edusamme ja võimaldasid kasutajatel ligipääsu hulgale sisule enneolematu kiirusega. Järgmisena saate aru AltaVista trajektoorist sünnist kuni languseni ja avastage viis uudishimu "dinosauruste otsijate" kohta.

90-ndate eduka otsingumootori Alta Vista uudishimu tundmaõppimine Foto: Reproduo / Wikipedia90-ndate eduka otsingumootori Alta Vista uudishimu tundmaõppimine Foto: Reproduo / Wikipedia

90-ndate eduka otsingumootori Alta Vista uudishimu tundmaõppimine Foto: Reproduo / Wikipedia

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid sooduskaupu? Tutvuge TechTudo võrdlusega

"AltaVista" tähendab "ülalt vaadatuna". Nimi inspiratsiooni pakub Californias Palo Alto panoraamvaade, kus asub otsimootori loonud ettevõtte Digital Equipment Corporation (DEC) peakontor.

2. Loodud superarvuti jõudluse näitamiseks

Kui Google sündis Interneti tehnilist ja matemaatilist olemust käsitlevas doktoriväitekirjas, siis AltaVista tuli testidest eesmärgiga tõestada superarvuti jõudlust. 1995. aastal lõid Digital Equipment Corporationi teaduslabori teadlased AlphaServer 8400 TurboLaser. 64-bitise protsessoriga saab see andmebaasidest konkurentidest kiiremini otsida.

Mootori potentsiaali demonstreerimiseks on DEC-i teadlased leidnud tekstiotsingumootori, mis on võimeline skaneerima kogu veebi. Veel 1995. aastal viis otsimootori embrüoversioon läbi oma esimese suuremahulise otsingu, mis andis umbes 10 miljonit lehekülge.

Tulemuste abil mõistis DEC, et AltaVista oleks ettevõtte äritegevuse jaoks ideaalne visiitkaart. Kuid selleks peab ta laborist lahkuma ja talle pakutakse avalikku teenust Internetis. Nii avati AltaVista 15. detsembril 1995, pärast kahe kuu pikkust sisemist testimist ja vähem kui kuus kuud pärast projekti algust, üldsusele 16 miljoni dokumendi registriga.

AltaVista käivitamine oli edukas: 15. detsembril 1995 otsis tööriista üle 300 tuhande kasutaja. Otsingumootorid saavad indekseerida umbes kümme korda rohkem lehti, kui konkureerivad otsingumootorid toetavad. Pole üllatav, et AltaVista debüüt kajastas meedias. Ajaleht The New York Times väidab, et otsimootorid võimaldavad teostada "väga sihipäraseid otsinguid", ja rõhutab tööriista kiirust.

AltaVista abil saavad kasutajad juurdepääsu paljule sisule ja kiirusel, mida kunagi varem pole nähtud. Lihtne on mõista, miks ei kuluta kaua aega, kui otsimootorid vallutavad kogu Interneti, alates tavainimestest kuni infospetsialistideni. 1996. aasta lõpus tegi AltaVista 19 miljonit otsingut päevas.

4. Teerajaja vaim otsingumootorite turul

Eksivad kõik, kes arvavad, et AltaVista edu on tingitud ainult tulemuste kiirusest ja kvaliteedist. Otsimootor on otsimootoritööstuse pioneer ja tutvustab paljusid täiustatud funktsioone. Ta oli esimene, kes lubas kasutajatel uurimistöid looduskeele abil. Teisisõnu, otsides näiteks "Millist rakendust", tagastatakse rakenduse otsingutulemid, mitte sõnade "milline", "" ja "üks".

Lisaks paistab AltaVista silma sellega, et ta on esimene, kes ühendab piltide, video ja heli otsingu koos tekstilise sisuga. See tööriist on ka esimene, mis suudab tõlkida terveid veebisaite inglise (hispaania), prantsuse, saksa, portugali, itaalia ja vene keelde (ja sealt). Seda tehti tõlkijaga Babel Fish, kellest saab hiljem Yahoo osa.

AltaVista hakkas langust avaldama Google'i turuletoomisega 1998. aastal ja muudatuste tõttu DEC-i ärijuhtimises. Ettevõtte omandas samal aastal Compaq, kes muutis 1999. aastal lihtsa ja objektiivse lehe otsingumootorist organiseerimata portaaliks. AltaVista lihtsustatud otsingukogemusest lahkumine on ajendanud kasutajaid vähehaaval pöörduma Google'i poole.

Vana DEC on paljudest kätest läbi käinud. 2002. aastal ostis HP Compaqi, kes müüs järgmisel aastal AltaVista Overture'i otsimootorile. Kuid enne müüki kujundas HP otsimootori ümber, püüdes seda varustada konkurentidega ja naasta turuliidri juurde. "Ettevõte üritas olla mängu hilinenud portaal ja kaotas fookuse," ütles AltaVista toonane tegevjuht Jim Barnett ajakirjale antud intervjuus. Ühendatud.

Pingutused olid asjatud. 2003. aasta juulis ostis Yahoo! Overture'i 1,7 miljardi dollari eest (umbes 6,9 miljardit dollarit otseste ümberarvestustena). Kuid hiiglaslik Google on AltaVista praegusel ajal alla neelanud.

Pärast vana DEC ostmist on Yahoo! ta hoiab otsingumootorit kooskõlas omaenda uurimisteenusega. 2011. aastal absorbeeris Yahoo otsing kogu AltaVista kaubamärgi all loodud otsingutehnoloogia. Kaks aastat hiljem teatas ettevõte "dinosauruste leidjate" lõppemisest.

Milline on parim Interneti jagamise teenus? Jäta oma arvamus TechTudo foorumisse.

Google'i pranks: vaadake 7 nippi ja mängu, mis on peidetud otsingumootorites

Google'i pranks: vaadake 7 nippi ja mängu, mis on peidetud otsingumootorites