Viis viisi oma mobiiltelefoni nuhkimiseks ja kuidas ennast kaitsta

Mobiiltelefonides sisalduvate andmete kaitsmine on sagedane probleem, kuna seade kogub olulist teavet, näiteks pangaandmeid, isikliku tegevuse andmeid, fotosid ja intiimseid vestlusi. Praegu võivad pahad poisid nendele andmetele juurdepääsu saamiseks kasutada kas erinevaid seadmeid varitsejad, kloonida sõnumsiderakendusi nagu WhatsApp või häkkida WiFi-võrke.

LOE: WhatsAppi klooniv spioonirakendus on nõudnud 8 miljonit ohvrit; võta varju

Paljastatud andmeid saab kasutada erinevatel eesmärkidel, alates loata sihtotstarbelise reklaami edastamisest kuni väljapressimise ja rahavarguseni. Selle põhjal on TechTudo koostas loendi viiest viisist mobiiltelefonide nuhkimiseks ja olulised ohutusnõuanded, kuidas ennast kaitsta ja oma andmeid Androidis ja iPhone’is (iOS) turvaliselt hoida.

“Halvim Interneti-parool” Kasuta seeriatähemärki ”

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid soodushinnaga tooteid? Leidke TechTudo võrdlus

1. Stalkerware ja spioonirakendused ĂĽldiselt

Spioonirakendus, nn nuhkvara või varitsejad, mis on installitud ohvri mobiiltelefoni nende teadmata, et kogu nende tegevust jälgida. Kurjategijatel on juurdepääs seadme asukohaajaloole, SMS-sõnumitele ja sotsiaalmeedia vestlustele ning isegi telefoni mikrofoni ja kaameraga salvestatud heli ja videole, ilma et kasutaja seda märkaks. Lisaks kurjategijate kasutamisele kasutavad seda rakendust tavaliselt ka armukade sugulaste ja abikaasade kontrollijad, kes soovivad olla oma partneri elus täielikult valvsad.

Ehkki need rakendused toimivad nutitelefonis vaikselt, on need süsteemile inkognito viisil installitud, et on võimalik teada saada, kas telefoni jälgitakse. Sissetungimise tunnuste hulgas on suur mobiilse andmeside tarbimine, teadmata teadete saatmine ja vastuvõtmine, lühendatud aku kasutusaeg, ootamatud ekraanil kuvatavad reklaamid ning heli ja hääle ilmumine telefonikõnede ajal.

Sissetungi vältimiseks peaksite kasutama turvalisi paroole, vältima telefoni lukustamata jätmist, blokeerima rakenduse installimine välistest allikatest ja hoidma nutitelefoni viirusetõrjet ajakohasena.

Üks levinumaid viise mobiiltelefonipettuste proovimiseks on WhatsAppi kloonimine. Selles meetodis kasutavad kurjategijad vestlusele juurdepääsu saamiseks kinnituskoodi, mille kuller saatis kasutajale. Tavaliselt vabastab ohver selle numeratsiooni vale kaudu, mis hõlmab veebis müügikuulutust. Kood käes, kurjategijatel on juurdepääs kõikidele kasutajavestlustele ja tavaliselt helistatakse viimasele kontaktile, et raha küsida, esitades ohvreid.

Ăśks kahest miljonist brasiillasest on kogu Brasiilias WhatsAppi klooni ohvriks langenud – Foto: Anna Kellen Bull / TechTudo

Miljonid brasiillased on kogu Brasiilias WhatsAppi kloonimise ohvriks langenud – Foto: Anna Kellen Bull / TechTudo

Enda kaitsmiseks olge teadlik oma konto kummalisest tegevusest, kontrollige rakenduse seadetes perioodiliselt aktiivseid WhatsAppi veebiseansse, vältige kullerite „toitega” versioonide kasutamist, näiteks GB WhatsApp, ja lubage rakenduses kaheastmeline kinnitamine.

Kui teie WhatsApp on häkitud, pöörduge telefoniliini peatamise taotlemiseks operaatori poole ja proovige number teisele kiibile edastada. Samuti peate saatma e-kirja WhatsAppi toele ([email protected]) kloonitud konto blokeerimise taotlemiseks, kuni saate selle taastada.

3. Andke ĂĽleliigsed rakenduse load

On tavaline, et rakendused küsivad kasutamise ajal telefonis mitmesuguste toimingute tegemiseks luba. Kuid mõned inimesed tegutsevad impulssil ja annavad lõpuks juurdepääsu teabele, lugemata isegi seda, mida rakendus just palus, avades ukse tundlike andmetega kokkupuutumiseks. Taotletud soodustuste hulgas on kasutaja asukoht, juurdepääs fotodele ja helisalvestistele mobiiltelefoni mikrofoni või kaamera abil video kaudu.

Olge ettevaatlik, kui rakendus palub midagi, mida pole vaja teha. Näiteks fototöötlusrakendustel ei pea olema juurdepääsu teie asukohale, mis võib tekitada kahtlusi rakenduse huvi suhtes. Kui soovite kontrollida, millisel tarkvaral on see luba, pöörduge neile andmetele juurdepääsu tühistamiseks juurdepääsu süsteemi seadetele.

4. Kasutage kahtlasi avalikke WiFi-võrke

Mitmed ettevõtted pakuvad tasuta WiFi-ühendust, näiteks hotellid, kaubanduskeskused, restoranid ja lennujaamad. Siiski peaksite neist ühendustest teadlik olema, kuna need on avatumad kui koduvõrgud. Võimaluse korral eelistage kodust eemal olles kasutada 3G- või 4G-võrku, eriti kui kavatsete kasutada pangarakendust või teha brauseris pangatehinguid, kuna avalikud traadita ühendused võivad turvalisuse mõttes olla habras, eriti kui neil pole parooli. Kuigi vargad saavad mobiilsidevõrkudesse tungida, pole see ikkagi nii lihtne kui WiFi-võrgus.

2 mobiilipanga rakendustest on ohutud, kuid peate võtma ettevaatusabinõusid – Foto: Rodrigo Fernandes / TechTudo

Mobiilipanga rakendused on turvalised, kuid peate olema ettevaatlik – Foto: Rodrigo Fernandes / TechTudo

Kui soovite kasutada avalikku traadita ühendust, kontrollige ettevõttega ametlikku võrgu nime ja olge signaale väljastavate vormide täitmisel ettevaatlik. Kuivõrd see registreerimine tagab võrgu usaldusväärsuse, peaksite olema ettevaatlik, et mitte edastada tarbetuid tundlikke isikuandmeid.

5. Lukustuskuval teatamine

Väljas telefoniekraanil teadete saamine võib paljastada tundlikku teavet, kui telefon on kellegi teise käes. Isegi lauale lukustatud seade võib paljastada isikuandmeid, näiteks nutitelefoni omaniku kasutatava panga või isegi privaatsõnumeid messengeris.

Nende andmete kuvamise vältimiseks on lukustatud ekraanil võimalik piirata teatiste saatmist. Android võimaldab teil kõik märguanded välja lülitada või lihtsalt peita sõnumi sisu, nii et kasutajaid teavitatakse, kuid keegi ei näe hoiatuse üksikasju. Samuti võimaldab iPhone kasutajatel lukustatud ekraanil kuvamisfunktsioonid keelata või lihtsalt märguannete sisu peita.