contador gratis Saltar al contenido

Viis võimalust oma mobiiltelefoni nuhkimiseks ja kuidas ennast kaitsta | Turvalisus

Viis võimalust oma mobiiltelefoni nuhkimiseks ja kuidas ennast kaitsta | Turvalisus

Mobiiltelefonis sisalduvate andmete kaitsmine on sageli murettekitav, kuna seade kogub olulist teavet, näiteks pangaandmeid, isikliku tegevuse andmeid, fotosid ja intiimseid vestlusi. Tänapäeval saavad halvad inimesed nendele andmetele juurdepääsu saamiseks kasutada erinevaid seadmeid, nii läbi stalkerwares, kloonitud sõnumsiderakendused, näiteks WhatsApp, või kaaperdada WiFi-võrke.

LUGEGE: WhatsAppi klooninud spioonirakendus on jätnud 8 miljonit ohvrit; kaitsta ennast

Paljastatud andmeid saab kasutada erinevatel eesmärkidel, alates loata sihtotstarbeliste reklaamide saatmisest kuni väljapressimise ja rahavargusteni. Selle põhjal TechTudo on koostanud loendi viiest mobiiltelefonide nuhkimisest ja olulistest ohutusnõuannetest, et kaitsta ennast ja hoida oma andmeid Androidis ja iPhone'is (iOS) turvalisena.

'Halvim Interneti-parool', kasutades sarja tähemärgi nime

'Halvim Interneti-parool', kasutades sarja tähemärgi nime

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid sooduskaupu? Tutvuge TechTudo võrdlusega

1. Stalkerware ja spioonirakendused üldiselt

Spioonirakendus, nn nuhkvara või stalkerwares, installitud ohvri mobiiltelefonile ilma nende teadmata, et jälgida kogu nende tegevust. Kurjategijatel on juurdepääs seadme asukohaajaloole, SMS-idele ja vestlustele sotsiaalvõrgustikes ning isegi mikrofoni ja kaameratelefoniga salvestatud helile ja videole, ilma et kasutaja seda teaks. Lisaks sellele, et seda kasutavad pahad, kasutatakse seda rakendust ka kadedate sugulaste ja partnerite juhtimiseks, kes soovivad oma elu jooksul täielikult valvsad olla.

Kuigi see rakendus töötab nutitelefonides vaikides, kuna need on paigaldatud kamuflaažisüsteemi, on võimalik teada saada, kas mobiiltelefoni jälgitakse. Sissetungimise nähtude hulgas on suur mobiilsideandmete tarbimine, tundmatute sõnumite saatmine ja vastuvõtmine, aku kestvuse vähendamine, ootamatud ekraanireklaamid ning helide ja helide ilmumine telefonikõnede ajal.

Häkkimise vältimiseks pean kasutama turvalist parooli, vältima oma telefoni teistega lukustamata jätmist ilma järelevalveta, väliste allikate rakenduste installide blokeerimist ja nutitelefonide viirusetõrje ajakohasena hoidmist.

Üks levinumaid pettuste vorme mobiiltelefonides on WhatsApp kloonimine. Selle meetodi puhul kasutab kurjategija vestlusele pääsemiseks kontrollkoodi, mille kuller saadab kasutajale. Tavaliselt vabastavad ohvrid selle numeratsiooni valede kaudu, mis hõlmavad veebis müügikuulutusi. Koodi käes on kurjategijatel juurdepääs kõigile kasutaja vestlustele ja nad pöörduvad tavaliselt viimase kontakti poole, et raha küsida, poseerides ohvriks.

Miljonid brasiillased on WhatsApi kloonimise ohvrid kogu Brasiilias Foto: Anna Kellen Bull / TechTudoMiljonid brasiillased on WhatsApi kloonimise ohvrid kogu Brasiilias Foto: Anna Kellen Bull / TechTudo

Miljonid brasiillased on WhatsApi kloonimise ohvrid kogu Brasiilias Foto: Anna Kellen Bull / TechTudo

Enda kaitsmiseks olge teadlikud oma konto kummalistest tegevustest, kontrollige sageli WhatsApi veebiseansse, mis on rakenduse seadetes aktiivsed, vältige "toitega" messengeri versioonide (nt GB WhatsApp) kasutamist ja lubage rakenduses kaheastmeline kinnitamine.

Kui teie WhatsApp on häkkinud, pöörduge operaatori poole, et taotleda telefoniliini peatamist ja proovige number teise kiipi üle kanda. Samuti peate kloonitud konto blokeerimise taotlemiseks saatma meilisõnumi WhatsApi toele ([email protected]), kuni saate selle taastada.

3. Andke ülemääraseid rakenduse lubasid

Tavaline on, et rakendused küsivad luba mobiiltelefonil kasutamise ajal mitmesuguste toimingute tegemiseks. Kuid mõned inimesed tegutsevad impulsside alusel ja annavad lõpuks juurdepääsu teabele, isegi lugemata seda, mida rakendus äsja taotles, avades lünga tundlike andmetega kokkupuutumiseks. Taotletavate järeleandmiste hulgas on kasutaja asukoht, fotodele ja helisalvestistele juurdepääs kaamera abil mobiiltelefoni või videomikrofoni kaudu.

Olge ettevaatlik, kui rakendus taotleb midagi, mida pole vaja selle funktsiooni jaoks teha. Näiteks fototöötlusrakendustel ei pea olema juurdepääsu teie asukohale, mis võib tekitada kahtlusi rakenduse huvi kohta. Kui soovite kontrollida, millisel tarkvaral see luba on, avage juurdepääsu andmetele juurdepääsu süsteemiseadetele.

4. Kasutage kahtlaseid avalikke WiFi-võrke

Mõned ettevõtted pakuvad tasuta WiFi-ühendust, näiteks hotellid, kaubanduskeskused, restoranid ja lennujaamad. Kuid ma pean sellest ühendusest teadlik olema, sest see on kodus avatum kui võrkkiik. Kui vähegi võimalik, eelistage 3G- või 4G-võrkude kasutamist kodust eemal, eriti kui kavatsete kasutada pangarakendust või teostada brauseris pangatoiminguid, kuna avalikud traadita ühendused võivad turvalisuse mõttes olla habras, eriti kui neil pole parooli. Varastel on küll võimalik mobiilsidevõrku rünnata, kuid see pole nii lihtne kui WiFi-ühenduse korral.

Panga mobiilirakendus on ohutu, kuid ma pean rakendama ettevaatusabinõusid. Foto: Rodrigo Fernandes / TechTudoPanga mobiilirakendus on ohutu, kuid ma pean rakendama ettevaatusabinõusid. Foto: Rodrigo Fernandes / TechTudo

Panga mobiilirakendus on ohutu, kuid ma pean rakendama ettevaatusabinõusid. Foto: Rodrigo Fernandes / TechTudo

Kui soovite kasutada avalikku traadita ühendust, kontrollige ettevõtte ametlikku võrgu nime ja olge signaali vabastavate vormide täitmisel ettevaatlik. Nii palju kui selline registreerimine tagab võrgu töökindluse, pean olema ettevaatlik, et mitte avaldada tundlikke isikuandmeid.

5. Lukustuskuval teade

Õues mobiiltelefoniekraanilt teatiste vastuvõtmine võib paljastada tundlikku teavet, kui mobiiltelefon on kellegi teise käes. Isegi lauale lukustatud seadmed võivad kuvada isikuandmeid, näiteks nutitelefonide omanike kasutatavaid panku või isegi eraviisilisi vestlusi Messengeri kaudu.

Nende andmete kuvamise vältimiseks on võimalik lukustatud ekraanil teadete saatmist piirata. Android võimaldab teil kõik märguanded välja lülitada või ainult sõnumite sisu peita, nii et kasutajaid teavitatakse, kuid keegi ei näe hoiatuse üksikasju. Samuti võimaldab iPhone kasutajatel keelata lukustatud ekraanil kuvamise funktsioonid või peita lihtsalt teavitussisu.