Võlts kelmuse petuskeemid: seitse nõuannet, et mitte lõksu langeda

Võltsitud piletipettused on Brasiilias ĂĽha tavalisemad. Jaanuarist septembrini 2019 oli Reclame Aqui veebisaidil 4417 omalaadset kaebust, mis on 42% rohkem kui eelmise aasta samal perioodil – tol ajal oli kaebuste kogumaht 3 106. See tava hõlmab võltsimistasu petturi pangakontole maksmiseks. Ohvrite ligimeelitamiseks on mitu nippi, alates dokumendivöötkoodidega manipuleerimisest kuni võltslehtede loomiseni, pakkudes võltsarveid. Siin on seitse näpunäidet pettuste vältimiseks maksmisel.

LOE: Võltsitud pangatähtedega petuskeemid petavad brasiillasi ja võtavad ohvritelt raha; vältima

1/4 Internetis kontrollige panga libisemise riski – Foto: Play / Kaspersky

Kontrollige boleto bancário riski Internetis – Foto: Reproduction / Kaspersky

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid soodushinnaga tooteid? Leidke TechTudo võrdlus

1. Kontrollige boleto ĂĽksikasju

Võltslapsel on mitu funktsiooni, mida kasutaja saab hõlpsasti kontrollida. Vaadake, kas viimane number näitab tooriku väärtust: kui need erinevad, on tõenäoliselt tegemist pettusega. Kui see on korduv arve, näiteks kaabeltelevisiooni või laste kooliarved, mis tavaliselt on fikseeritud, olge ootamatute variatsioonide suhtes kahtlane. Samuti kinnitage oma isikuandmeid, näiteks CPF, ja kontrollige portugali keele ja vormindamise vigu.

Samuti kontrollige, kas maksekoodi esimene number vastab boleto väljaandjana kuvatavale pangakoodile. Banco do Brasili pangalipik algab alati numbriga 001, Bradesco 237-ga, Caixa Econômica Federal 104-ga, Itaú 341-ga ja Santander 033. Panganumbreid saab kontrollida Febrabani veebisaidil (https: // www.febraban.org.br /associados/utilitarios/bancos.asp).

2/4 Tõelise boleto tuvastamiseks on oluline pöörata tähelepanu vöötkoodi numbrile – Foto: Reproduction / Carolina Lais

Tõelise boleto tuvastamiseks on oluline pöörata tähelepanu vöötkoodi numbrile – Foto: Reproduction / Carolina Lais

2. Kontrollige müüja päritolu

Kui pileti väljastab pood, uurige ettevõtte mainet Aqui Reclame’i lehelt, et veenduda, kas see tõesti on. Kasutage võimalust otsida boleto keeles CNPJ ja kontrollige, kas see on tõeline, konsulteerides nutitelefonide retseptirakendustega. Samuti on oluline vältida ĂĽĂĽrnikke, kes kuuluvad Proconi musta nimekirja.

Veebiostude puhul valige nii palju kui võimalik muid makseviise, mis ei hõlma boleto-d. Platvormid nagu Mercado Pago, PagSeguro ja muud digitaalsed meediumid pakuvad vahendajatena tegutsedes suuremat turvalisust ja neid saab tehinguvea korral aktiveerida.

3. Eelistage vöötkoodi automaatset lugemist

Makselehtedel eelistan alati vöötkoodi lugeda läbi mobiiltelefoni kaamera või sularahaautomaadi. Üldiselt ei olnud võltsitud väljamõeldavate joontega kangidel ühilduvaid vöötkoode ja need pidid sundima ohvreid riigipöörde lõpetamiseks jada käsitsi sisestama. Seetõttu on loetamatu ribaga dokumendid võltsitud.

3/4 Eelistage alati vöötkoodide lugemist käsitsi kirjutamisele – Foto: Reproduction / Helito Beggiora

Eelistage alati vöötkoodide lugemist kui käsitsi kirjutamist – Foto: paljundamine / Helito Beggiora

4. Laadige boleto alla võlausaldaja veebisaidilt

Võimaluse korral on oluline paberleht alla laadida otse arve koostanud panga või ettevõtte veebisaidilt. Alati kahtle e-posti teel saadetavate makselehtede osas, eriti kui sõnumites on selline teema nagu “Kiireloomuline” või “Teie nimi on tundel”. Hea viis selliste probleemide vältimiseks on kasutada hea rämpspostivastase sĂĽsteemiga e-posti teenust, näiteks Gmail. Sama kehtib ka WhatsAppi kaudu saabuvate arvete kohta.

Keerukamate petuskeemide korral võib võltsitud pileteid saata isegi ohvri koju. Selles vormis võivad dokumendid olla visuaalselt identsed originaalidega, sealhulgas ehtsate templite ja saatjatega ümbrikud.

5. Veenduge, et sait oleks turvaline, ja vältige avalikku WiFi-ühendust

Boleto laenuandja veebisaidilt allalaadimisel veenduge, et pääsete juurde algsele lehele ja et aadress algab HTTPS-iga. Turvaline leht sisaldab SSL-sertifikaadi pitserit, mis tagab sissetungimise ja tagab allalaaditud dokumentide suurema usaldusväärsuse.

Samuti vältige ühenduse loomist avalike võrkudega, mis on haavatavamad marsruuterite rünnakute eest, mis võivad külastatud lehti võltsida. Täpsema kelmuse korral saavad kurjategijad kinni pidada ja muuta pangakviitungit, mis näib olevat alla laaditud panga ametlikult veebisaidilt. Seetõttu valige alati allalaadimine parooliga turvalises võrgus või mobiilse Interneti kaudu.

4/4 Roheline tabalukk koos lĂĽhendiga “https” tähistab krĂĽpteeritud veebisaiti – Foto: Reproduction / Shutterstock

Roheline tabalukk koos lĂĽhendiga “https” tähistab krĂĽptitud veebisaiti – Foto: Reproduction / Shutterstock

6. Vältige kahtlaste brauserilaiendite installimist

Brauserisse installitud võltsitud laiendused võivad teha ruumi rünnakutele. Üldiselt lubab seda tüüpi pistikprogramm mõningast lõbusat ja süütut funktsionaalsust, kuid varitseb kasutaja ootamist panga veebisaidile pääsemiseks. Lisaks oma pangakonto ohtu seadmisele võib seda tüüpi pahavara häirida boletode loomist ja koodide allalaadimise ajal muutmist.

7. Olge ettevaatlik Boleto viiruse suhtes

Nagu petturit, saab ka Bolware-nimelise pahavara installida kasutaja enda arvutisse. Kui arvuti on selle viirusega nakatunud, võivad Internetis loodud makselehed vöötkoodi muuta, nii et maksed suunatakse kurjategijatele. See tähendab, et kui kasutaja dokumente ei kontrolli ja ei maksa, langeb summa häkkeri kontole.

Ă•nneks suudab enamik tasuta viirusetõrjeid pahavaraga võidelda. Laadige alla hea turvatarkvara ja skannige seda regulaarselt, veendumaks, et masinal pole nakkusi. Ă„rge unustage ka seda, et ärge kasutage ĂĽldkasutatavaid arvuteid – ei saa ju kuidagi tagada, et sĂĽsteem oleks ohuvaba.

Mis juhtub, kui te ei maksa veebiostudega tehtud piletite eest? Esitage kĂĽsimus TechTudo foorumis.

Mis on lunavara: viis nõuannet enda kaitsmiseks

Mis on lunavara: viis nõuannet enda kaitsmiseks