Võltsitud WhatsAppi sõnumid tapavad inimesi pidevalt

WhatsAppi kaudu edastatud võlts sisu ohverdatakse Indias jätkuvalt. Viimati neist nädal tagasi tappis rühm naisi naise, kes jälitas teda pärast kuulujutte, et riigi keskosas Madhya Pradeshis tegutsesid lapseröövid.

On olnud ka muid juhtumeid, kus moslemit peksti surnuks, ka inimrühm, pärast seda, kui levisid kuulujutud, et ta kaupleb lehmade, pühade loomadega hindu elanike jaoks.

Juhtumeid on korratud alates juuni algusest ja nende tagajärjel sai surma üle 20 inimese. See olukord on kriitiline WhatsAppi omandatud mõõtmete tõttu riigis, kus see registreerib rohkem kui 200 miljonit kasutajat.

India võimud on nõudnud valitsuse sekkumist seaduse vastuvõtmiseks, et kontrollida sotsiaalmeedias levivate võltssõnumite põhjustatud kaost. WhatsApp ise on piiranud seda, mitu korda saab sõnumeid teistele kontaktidele edastada, ja käivitanud riigi peamistes ajalehtedes üleriigilise kampaania, hoiatades selle sõnumiketi ohu eest.

Évora ĂĽlikooli kĂĽberturvalisuse spetsialist Manuel David Masseno leidis Jornal de NotĂ­ciasega rääkides, et selle asemel, et nähtust sisuanalĂĽĂĽsi abil kontrollida, valisid sotsiaalvõrgustikud aktsiate arvu piiramise kaudu lihtsama viisi. Valitsusvägede sekkumist vaadatakse ettevaatusega, sest “demokraatlikus riigis ei tohi varasemat tsensuuri sallida, välja arvatud viimasel juhul, et kaitsta inimeste elu ja terviklikkust”.

Minho ĂĽlikoolist Francisco Conrado sõnul on “parim viis võlts- ja murettekitavate uudiste leviku vastu võitlemiseks kasutajakoolitus”.