Watson: IBM AI loob potentsiaalselt surmava vähiravi

2017.

aastal pakkus IBM Watsoni tehisintellektiga loodud Ameerika Ühendriikide kliinilise onkoloogia (SAOC) ravikomplekti, mis tema hinnangul võib aidata vähihaigeid ravida.

Ettekandele järgnenud uurimised ütlesid siiski, et tehisintellekti soovitatud protseduurid hõlmasid mitmeid potentsiaalselt surmaga lõppenud tavasid.

Ühel süsteemi poolt analüüsitud juhul soovitas Watson testis kasutada ravimit, millel võivad olla virtuaalsete patsientide jaoks surmaga lõppevad kõrvaltoimed.

Aruannete kohaselt kaotavad merisead vähist põhjustatud sisemise verejooksu tõttu palju verd ja ettenähtud ravi on pill, mis võib seisundit tugevdada.

Ravi uurimisaruandes süüdistati veas Memorial Sloan Ketteringi (MSK) vähikeskuse IBMi insenere ja arste, kuna tegemist oli spetsialistidega, kes töötasid välja tehisintellekti meditsiinilised aspektid.

Sellise olukorra põhjustab SAOCi ekspertide väitel asjaolu, et süsteem seisab silmitsi kunstlike olukordadega, mille arstid ja insenerid on testimise eesmärgil loonud, tegelike juhtumite ja inimpatsientide usaldusväärse teabe asemel.

Ilmselt see lähenemine ebaõnnestus ja ĂĽks Watsoni funktsiooni kasutanud arst kommenteeris isegi IBM-iga, et sĂĽsteem oli “jama”.

Pange tähele, et see tehisintellekti ettepanek on tehtud testi osana ja sellel pole patsiendile tegelikku mõju.