WhatsAppis jõudis proteesiprotseduuridega seotud pettus 162 tuhandeni

Hiljutine WhatsAppi kelmus, mis ütleb, et see pakub elanikele tasuta hambaravi, on alates maist mõjutanud enam kui 162 000 kasutajat, teatas PSafe digitaalturvalisusele spetsialiseerunud labor dfndr lab. Saadiku kaudu levisid kuulujutud “Brasil Sorridente 2019”, mis pidi tasuta pakkuma komplekte, implantaate, restaureerimisi ja muid seonduvaid esemeid. Nimi „Brasil Sorridente“ esindab tegelikult valitsuse programmi, kuid pole WhatsAppis jagatud tekstiga midagi pistmist. Ka turvafirma andmetel mõjutas riigipööre iga päev umbes 2500 inimest.

WhatsApp ja Telegram võimaldavad häkkeritel fotode ja videotega manipuleerida

Ăśks ĂĽhes WhatsAppi kasutatakse uute petuskeemide levitamiseks Internetis – Foto: Anna Kellen Bull / TechTudo

WhatsAppi kasutatakse uute petuskeemide levitamiseks Internetis – Foto: Anna Kellen Bull / TechTudo

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid soodushinnaga tooteid? Leidke TechTudo võrdlus

Kui kasutajad klõpsavad sõnumiga kaasas oleval lingil, suunatakse nad lehele, kus taotletakse isikuandmeid, näiteks täisnime, e-posti aadressi ja telefoninumbrit, lisaks sellele, et nad peaksid edaspidi andma loa teatiste saamiseks, mis võib kaasa tuua uusi pettusi. Levitatavas tekstis paluti ohvril jagada sõnumit ka viie WhatsAppi kontaktiga. Lõpuks suunatakse kahjustatud isik võltsreklaamiga lehele.

Dfndr-labori direktori Emilio Simoni sõnul on tegelike valitsusprogrammide ärakasutamine pettused tavalised ja põhjustavad palju ohvreid. “Selle konkreetse rĂĽnnaku korral suunavad häkkerid kasutajad kahtlaste reklaamidega lehtedele ja iga uue väljanägemisega saavad kĂĽberkurjategijad rohkem raha. Häkkerite tohutu pettuse eelis selgitab lõpuks, miks see on aktiivne olnud alates maist, ”täiendab ekspert.

Selliste petuskeemide alla sattumata on Emilio sõnul lisaks sellele, et kasutada sõnumirakendustes ja sotsiaalvõrgustikes lisaks turvalisuse lahendustele, mis pakuvad andmepüügi tuvastamise automaatset funktsionaalsust, alati ka jagatud linkide ametlikkus. Samuti on oluline olla kahtlustav ülitulusate või odavamate lubaduste suhtes, mis on pettuste tavaline tunnus.