Uus Euroopa Komisjoni ettepanek võib tähendada nutitelefonide eemaldatava aku tagastamist

Euroopa Komisjon võib sundida selliste seadmete tootjaid nagu nutitelefonid ja tahvelarvutid hõlbustama akude vahetamist ja tootma vähem elektroonikajäätmeid. See ettepanek on osa Brüsseli pühendumisest keskkonnasäästlikkusele, tagamaks, et tarbijad saaksid seadmeid kauem kasutada ja nad ei peaks iga kord, kui aku puruneb, uut nutitelefoni ostma.

Dokumendid, millele Hollandi veebisaidil Het Financieele Dagblad on juurdepääs, näitavad, et ettepaneku esitab selle aasta märtsi keskel Frans Timmermans, Euroopa Komisjoni asepresident ja üks juhtivamaid ökopoliitika eestvedajaid Euroopas.

Ilmselt viimistleb Brüssel ettepaneku, mis võiks kehtestada tootjatele säästvamaid tootmismeetmeid, näiteks elektrooniliste materjalide ringlussevõtt. Lisaks võib Euroopa Komisjon neid survestada pikema garantiiaja andmisele.

Sellised ettepanekud võivad avaldada tootjatele survet märkida pakendile, kui palju mikroplast oma seadmete kasutamise tõttu keskkonda reostab. Samuti võiks Brüssel algatada algatuse elektroonikaseadmete ja laadijate kogumiseks, mida enam ei kasutata.

Uudised tulevad pärast seda, kui Euroopa Parlament kiitis jaanuari lõpus heaks meetme nutitelefonide, tahvelarvutite ja muude seadmete ühe laadija kehtestamiseks.

Dokumendis öeldakse, et sellised meetmed peaksid tagama erinevate traadita laadijate koostalitlusvõime erinevate mobiilseadmetega; liikmesriikides kogutud ja ringlussevõetud kaablite ja laadijate arvu suurendamine; tagades, et tarbijad ei oleks enam sunnitud iga uue seadmega uut laadijat ostma. See on strateegia, mille eesmärk on otsustada laadijalt uute mobiilseadmete ostmine, vältides samas tarbijate lisatasude maksmist.

Sel kuul tähistame SAPO TeK 20 aastat. Lisateavet leiate aadressilt https://tek.sapo.pt/tag/SAPOTEK20anos